Psihološki kutak

Kampanja Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom

U okviru Kampanje Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom, kao škola smo se uključili u promicanje prava djece te se na svojevrstan način  (radionice, edukativni panoi, plakati...) trudili povećati osviještenost učenika o spolnom nasilju. Stoga ovdje donosimo informacije i materijale za sve roditelje, učitelje, odgajatelje i ostale koji se profesionalno bave odgojem, zdravljem i zaštitom djece i mladeži, kao mali doprinos u zaštiti djece od seksualnog nasilja.

psihologinja Marija Matičević,mag. psych..

Kampanja Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom

Program "Izgradnja Europe za djecu i s djecom" uključuje borbu protiv seksualnog nasilja nad djecom specifičnim pravnim instrumentima i sveobuhvatnim aktivnostima za podizanje razine svijesti. U okviru Programa, 29. i 30. studenoga 2010. godine u Rimu je pokrenuta Kampanja za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom pod nazivom „JEDNO od PET“.

Vijeće Europe Kampanjom želi osnažiti vlade, članove parlamenata, mreže stručnjaka, civilno društvo, roditelje i djecu, omogućujući im poduzimanje potrebnih koraka za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom.

Dva temeljna strateška cilja Kampanje su:

• promicanje potpisivanja, ratifikacije i provedbe Konvencije o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja;
  • pružanje znanja i praktičnih rješenja za sprječavanje i prijavljivanje seksualnog nasilja nad djecom i to djeci, njihovim obiteljima/skrbnicima i društvu, a time i podizanje razine svijesti o stvarnim razmjerima seksualnog nasilja nad djecom.

Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti se kao koordinator aktivnosti na nacionalnoj razini pridružuje provedbi Kampanje za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom u Republici Hrvatskoj.

Glavne poruke

• JEDNO od PETero djece žrtva je seksualnog nasilja. To dijete treba pomoć. VI možete biti osoba koja će mu pomoći.
  •
  • JEDNO od PETero djece žrtva je seksualnog nasilja. To dijete je slomljeno pod teretom zastrašujuće tajne. VI možete biti osoba koja će ga poslušati i pomoći mu.
  •
  • JEDNO od PETero djece žrtva je seksualnog nasilja. Ta djeca su izgubljena. VI možete biti osoba koja će im pokazati pravi smjer.

Vijeće Europe izradilo je materijal za podizanje razine svijesti koji će roditeljima i skrbnicima pomoći da razgovaraju s djecom na pozitivan i djetetu naklonjen način o njihovom pravu da definiraju osobne granice i pravu da kažu ne ukoliko nisu sretni što ih se dira, te objasne da djeca mogu razgovarati s povjerenjem o ovoj temi s onima koji se za njih brinu.

Glavna poruka materijala za podizanje razine svijesti jest "Jedno od petero djece žrtva je seksualnog zlostavljanja". Obično od strane poznate osobe. Spriječite da se to dogodi vašem djetetu. Poslušajte i prihvatite osjećaje vaše djece. Naučite ih "Pravilu donjeg rublja". Jednostavno pravilo jasno će odrediti gdje se vaše dijete ne smije dirati.

Neke od glavnih poruka glase:

• Dobre tajne vas čine sretnima, loše ne.
  • Razgovarajte sa svojom djecom i budite sigurni da ona razgovaraju s vama.
  • Ako se zbog dodira osjećaš loše, onda on nije dobar

ŠTO JE TO PRAVILO DONJEG RUBLJA?

Zašto poučavati djecu o prevenciji seksualnog zlostavljanja?

Više o svemu:

Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti - Kampanja Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom

Izvor: http://www.mobms.hr/razno/kampanja-vijeca-europe-za-zaustavljanje-seksualnog-nasilja-nad-djecom.aspx

objavio: Slavica Danilović   datum: 10. 3. 2012.

« Ožujak 2024 »

Ovaj mjesec: 1940