"Sigurno surfanje – stop nasilju i govoru mržnje na internetu"

Tijekom svibnja 2016. u našoj je školi s učenicima šestih razreda proveden projekt namijenjen prevenciji nasilja na internetu pod nazivom "Sigurno surfanje – stop nasilju i govoru mržnje na internetu". Naša škola se uključila u ovaj projekt na poziv Hrabrog telefona uz podršku Ministarstva socijalne politike i mladih.

U okviru projekta održane su radionice kojima je svrha bila pružanje stručnih informacija djeci o djelotvornim načinima zaštite od elektroničkog nasilja te sigurnim metodama pri korištenju internetom.

Internet i društvene mreže sastavni su dio naše svakodnevice. Kroz rad na računalu djeca na zabavan i zanimljiv način uče koristiti tehnologiju što može biti korisno u školskom učenju, ali i slobodnim aktivnostima. Na taj način mogu razvijati pamćenje, metode učenja, selekciju informacija, vještine rješavanja problema, osjećaj vlastite sposobnosti i samopouzdanje. Djeci koja imaju teškoće u komunikaciji, društvene mreže mogu biti poticaj za druženje s vršnjacima sličnih interesa.

S druge strane, upotrebom interneta djeca mogu doživjeti i negativna iskustva kao što su  uvredljive poruke ili širenje laži o njima, ogovaranja, omalovažavanja drugih, zloporabu korištenja osobnim podacima, neprimjerene kontakte, ilegalne radnje i sl.

Dakle, upotreba interneta ima svoje prednosti, ali i opasnosti. Kako bi se djeca njime služila sigurno i odgovorno potrebno im je vodstvo odraslih. Stoga, potrebno je kroz različite aktivnosti osnažiti znanje djece o ovim važnim temama i tako ih zaštititi od elektroničkog nasilja.

Za više informacija, brošuru 'Sigurno surfanje' koja je namijenjena djeci, roditeljima i nastavnicima možete pronaći ovdje.

Ivana Pavić, psihologinja pripravnica

objavio: Gabrijela Blekić   datum: 16. 11. 2016.

« Ožujak 2024 »

Ovaj mjesec: 1934