8. susret Tadijinih škola

8. travnja 2014.g. naša škola bila je domaćin 8. susretu Tadijinih škola Republike Hrvatske. Neki učenici sedmih razreda dočekali su (zajedno s ravnateljicom, pedagoginjom i ostalim djelatnicima škole) goste iz Zagreba, Petrinje i Vukovara.

Nakon dočeka uputili smo se na doručak, a potom su naši domaćini sve goste upoznali s prostorima naše škole - učionicama, dvoranom, knjižnicom... Poslije obilaska i ugodnog druženja uputili smo se u posjet Tvrđavi Brod. Gostima je predstavljena povijest našega grada, a zatim su po dva predstavnika iz svake škole, uz nastavnike i ravnatelje, krenuli na prijem kod gradonačelnika Mirka Duspare.

Nakon ugodnog boravka kod gradonačelnika krenuli smo na predstavu "Regoč" koja je bila sastavni dio manifestacije "U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić" koja se u našem gradu održavala od 6. do 12. travnja. Posjetili smo Korzo i gostima pokazali školu koju je pohađao i sam pjesnik Dragutin Tadijanović.

Naše druženje nastavili smo posjetom Spomen-domu Dragutina Tadijanovića u centru grada gdje smo se upoznali sa životom i djelima našeg pjesnika. Ondje smo vidjeli Tadijinu imovinu i izgled soba u kojima je boravio u svom stanu u Zagrebu, a također i nagrade i priznanja koja je osvojio za svoj književni rad.

Poslije obilaska Spomen-doma uputili smo se na svečani ručak u školu, a nakon ručka organizirano je zajedničko druženje u školskoj sportskoj dvorani. Nakon sportskih aktivnosti krenuli smo prema Franjevačkom samostanu gdje smo posjetili Tadijinu sobu i saznali zanimljive informacije o pjesnikovom boravku u samostanu.

Nakon samostana, posjetili smo se u Rastušje gdje nas je, u njegovoj rodnoj kući, dočekao gospodin Miroslav Bjelobrk koji je pripremio kratko predavanje i pokazao nam lijepo okruženje pa smo se svi rado prisjetili visokih žutih žita te lampe, jablana i potoka koje je rado spominjao u svojim pjesmama, kao i brojnih drugih motiva. U kući je sve odisalo njegovim stihovima i svi smo se tada osjećali dijelom njegovih pjesama.

Ostatak slobodnog vremena proveli smo u prirodi zabavljajući se uz brojne društvene igre i aktivnosti (nogomet, skakanje u vreći).

Ovim putem zahvaljujemo se svim našim dragim gostima na ugodno provedenom druženju u sklopu obilježavanja Susreta Tadijinih škol te se nadamo da ćemo sve to ponoviti i iduće godine u Zagrebu.

Lucija Stojanović, 7.c

(skraćena i uređena inačica teksta)

objavio: Gabrijela Blekić   datum: 15. 4. 2014.