"Pustinju čini lijepom to što ona negdje u sebi krije izvor..."

Podružnica Hrvatske udruge školskih knjižničara Brodsko-posavske županije je povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica raspisala likovni, literarni i  fotografski natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola tematskog naziva „Pustinju čini lijepom to što ona negdje u sebi krije izvor…“ (Antoine de Saint-Exupery).

Natječajem je obilježena 100. godišnjica smrti Anoinea de Saint Exuperyja, autora jedne od najpoznatijih i najčitanijih knjiga uopće te istaknute i povezane teme Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Mjeseca hrvatske knjige (školska knjižnica i ljubav). Kod učenika smo željeli osvijestiti potrebu za  ljubavi kao pokretačicom svega i prihvaćanje posebnosti koje svaki čovjek krije u sebi. Mjesec listopad je bogat danima koji  ukazuju na te ljudske osobine (Međunarodni dan starijih osoba, Međunarodni dan nenasilja, Međunarodni dan zaštite životinja, Svjetski dan ljudskih naselja, Svjetski dan hrane, Svjetski dan borbe protiv siromaštva i Dan Ujedinjenih naroda) pa su upravo oni mogli potaknuti učenike na promišljanje i kreativnost.

Natječaj je ove godine proveden drugi puta u Brodsko-posavskoj županiji, u organizaciji predsjednice Podružnice Gabrijele Blekić (dipl. knjižničarka i prof. hrvatskog jezika i književnosti) i tajnice Podružnice Marije Deanković (dipl. knjižničarka i prof. hrvatskog jezika i književnosti).

U natječaju su sudjelovale 4 osnovne škole i 3 srednje škole s područja Brodsko-posavske županije.

U kategoriju literarnih radova stiglo je ukupno 48 radova učenika osnovnih i srednjih škola i to 13 rada iz nižih razreda osnovne škole, 23 rada iz viših razreda osnovnih škola i 12 radova učenika srednjih škola.

U kategoriju likovnih radova stiglo je 18 radova i to 10 radova učenika nižih razreda osnovnih škola i 8 radova učenika srednjih škola.

U kategoriju fotografskih radova , nažalost, nije stigao nijedan rad.

Radove je procjenjivalo povjerenstvo za svaku kategoriju zasebno. U rad povjerenstava uključili smo predstavnike gradskih društava i udruga želeći povezati školske knjižnice i knjižničare s lokalnom zajednicom (Književno-likovno društvo „Berislavić“ i Zajednica tehničke kulture Grada Slavonskog Broda).

Podjela priznanja i nagrada najuspješnijim učenicima u svakoj kategoriji te zahvalnica svim ostalim sudionicima natječaja i mentorima održana je 30. listopada u OŠ „Dragutin Tadijanović“ u Slavonskom Brodu.

Programu svečanog proglašenja pobjednika Natječaja pridružili su se članovi Brodskog harmonikaškog orkestra „Bela pl. Panthy“ izvedbama dviju skladbi.

Ovogodišnji Natječaj uspješno je završio. Svim učenicima i mentorima zahvaljujemo na sudjelovanju, radu, trudu i ljubavi koju gaje za različite vrste umjetnosti. Nadamo se da ćemo sljedeće godine uspjeti potaknuti i nadahnuti još više učenika da nam se pridruže i uključe svojim radovima.

Nadamo se da će nam se dogodine pridružiti još više učenika i njihovih mentora,a dotada vam preporučujemo da prelistate e-knjigu u kojoj možete naći sve radove s natječaja.

Predsjednica Podružnice HUŠK-a

Brodsko-posavske županije:

Gabrijela Blekić,

dipl. knjižničarka

i prof. hrvatskog jezika i književnosti

objavio: Gabrijela Blekić   datum: 3. 11. 2014.